Larry Blustein

Special Teams Standouts Battle At Elite Showcase

Larry Blustein
January 02, 2019 - 9:26 am

We saw it firsthand this season with the University of Miami – as well as dozens of other programs at every level of play. 

A special teams breakdown. A poor snap, short kickoff, a punt that travels 25 yards.

What special teams have become – at every level of play – is the difference between winning and losing.

Because of that very fact, more emphasis has been put on long snapping, kicking field goals, punting and kickoffs. You can certainly see the difference in programs that have solid special teams – and of course – those who believe that they are not necessary.

Look at any championship level team and you will find a solid kicking and punting game – as well as programs who have long snappers who get the ball there, every time.

Last Saturday, Brandon Kornblue once again rolled out the welcome mat for some of the nation’s elite punters, kickers and long snappers at St. Thomas Aquinas in Fort Lauderdale.

The Kornblue Kicking & Snapping Fall Showcase attracted quite a group of nationally rated prospects who came and competed against some of the very best in the country.

Kornblue, who attended the University of Michigan, has now established his events as among the best in the nation. His rankings are based on what happens at those important and talent-filled showcases.

“What we do for these showcases is bring in some of the best of the best and it turns out to be an amazing event,” Kornblue explained. “If you come out on top in this Fall Showcase or any of the others that we host, you have more than done your job”

LOCAL & NATIONAL TALENT SHINES

On Saturday – just days before the New Year – there were some familiar faces -  along with prospects from as far away as Michigan, Illinois, Indiana, California, Georgia, Maryland, Kansas, Tennessee, Kentucky and Pennsylvania.

When all was said and done, the winners stood tall at the end of the event.

Among those holding trophies and being rated among the Fab 50 included:

JUCO/College Transfer Kicking Champion – 2017 - Gregory Torcaso, K, Hyattsville DeMatha, Maryland.

JUCO/College Transfer Kicking 2nd Place – 2018 – Roberts Beauplan, K/P, Fort Myers Nation Christian.

JUCO/College Transfer Punting Champion – 2018 – Adam Berry, P, Independence CC, Kansas.

JUCO/College Transfer Punting 2nd Place – Roberts Beauplan, K/P, Fort Myers Nation Christian.

JUCO/College Transfer Snapping Champion – 2015 – Jared Nash, LS, UT Chattanooga/WKU.

2019 Kicking Champion – Logan Lupo, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas.

2019 Kicking 2nd Place – Kyle McBride, Satellite.

2019 Kicking 3rd Place – Lucas Matias, K/P, Delray American Heritage.

2019 Punting Champion – Daton Montiel, P, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons.

2019 Punting 2nd Place – Nolan Parris, K/P, Wake Forest, North Carolina.

2019 Punting 3rd Place – Logan Lupo, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas.

2019 Long Snapping Champion – Frank Melgarejo, Plantation American Heritage.

2019 Long Snapping 2nd Place (tie) – Enzo Anthony, Venice.

2019 Long Snapping 2nd Place (tie) – Seth Roberson, Oviedo Hagerty.

2020 Kicking Champion – Graham Gotlieb, Fort Lauderdale Pine Crest.

2020 Kicking 2nd Place – John-Victor Oliveira, North Port.

2020 Kicking 3rd Place (tie) – Davis DiGiovanni, Troy Athens, Michigan.

2020 Kicking 3rd Place (tie) – Mitchell Galluccio, K, St. Mary’s Camden County.

2020 Punting Champion – Trevor Haire, Lutz Steinbrenner.

2020 Punting 2nd Place – Dustin Smith, Venice. 

2020 Punting 3rd Place – Ethan Chang, Falls Church Marshall, Virginia.

2020 Long Snapping Champion – Troy Sicaeros, Huntington Beach JSerra, California

2020 Long Snapping 2nd Place – Peyton Knight, Lutheran, Indiana.

2020 Long Snapping 3rd Place – Richard Landes, Delray Beach Atlantic.

2021 Kicking Champion (tie) – Andres Borregales, Miami Booker T. Washington.

2021 Kicking Champion (tie) – Jack Butler Miami Westminster Christian.

2021 Kicking 3rd Place – Ivan Shuran, Medina Benedictine, Ohio.

2021 Punting Champion – Tommy Doman, Rochester Hills Orchard Lake, Michigan.

2021 Punting 2nd Place – Kyle Manitz, Sarasota.

2021 Punting 3rd Place – Gabriel Nwosu, Derwood Bullis, Maryland.

2021 Long Snapping Champion  – Rex Robich, Palm Coast Matanzas

2021 Long Snapping 2nd Place – Cole Vandergrift, Naples Barron Collier.

2021 Long Snapping 3rd Place – Jaxon Miller, Indianapolis Triton Central, Indiana.

2022 Kicking Champion – Will Bettridge, Miami Gulliver Prep.

2022 Kicking 2nd Place – Bailey Russell, Fort Myers.

2022 Kicking 3rd Place (tie) – Colton Castillo, Naples.

2022 Kicking 3rd Place (tie) – Daniel Holbrook, Hyattsville DeMatha Catholic, Maryland.

2022 Punting Champion – Giancarlo Abbate, Miami Killian.

2022 Punting 2nd Place – Will Bettridge, Miami Gulliver Prep.

2022 Punting 3rd Place – Daniel Holbrook, Hyattsville DeMatha Catholic, Maryland.

2022 Long Snapping Champion – Karsen Embrey, Woodstock Etowah, Georgia.

2022 Long Snapping 2nd Place – Tony Sabella, Orlando Bishop Moore.

Youth Kicking Champion – 2023 – Jackson Fain, Melbourne.

Youth Punting Champion – 2023 – Jackson Fain, Melbourne.

YOUTH Long Snapping Champion – 2023 – Aiden Arias, Plantation American Heritage

YOUTH Long Snapping 2nd Place – 2024 – Jonathan Zarut, Homestead Somerset Academy.

PUTTING THEIR BEST FOOT FORWARD

In addition to the winners of the Kornblue Fall Showcase, there were others who came and made a major impact.

2020 – Ricky Abood, K, Naples Community School

2020 – Sebastian Alonso, LS, Miami Belen Jesuit

2020 – Ricky Barrick, K/P, Frederick Tuscarora, Maryland

2019 – Connor Beeken, K/LS/P, Kissimmee Poinciana

2020 – Nicholas Bigalow, K/P, Bradenton Manatee

2019 – Alec Boe, K/P, Winter Park

2020 – Kevin Butchers, K, Miami Palmetto

2019 – Jared Campbell, P, Rochester McQuaid Jesuit, N.Y.

2020 – Mason Campbell, K, Naples Barron Collier

2020 – Thomas Carney, K, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

2021 – Francisco Castro, LS, Miami Christopher Columbus

2019 – Alexander Crouch, LS, Fort Myers Bishop Verot

2019 – Gary Curtis, P, Newburgh Castle, Indiana

2024 – Robert Czeremcha, K, Homestead Somerset Academy

2021 – Jake Delaney, LS, Naples Gulf Coast

2019 - Braden Dick, K/P, Vero Beach

2021 – Antonio Dominguez, K/P, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2019 – Dominic Donohue, K/P, Annapolis, Maryland

2019 – Anthony Einhorn, K/P, Sarasota Cardinal Mooney

2019 – Luke Elzinga, P, Grand Rapids Christian, Michigan

2020 – Matthew Enriquez, K, Coral Gables

2020 – Diego Fernandez, K, SW Ranches Archbishop McCarthy

2020 – Cade Freeman, K, Tampa Jesuit

2019 – Josh Gilmour, K/P, Plymouth Salem, Michigan

2020 – Nick Herber, K/P, Naples

2019 – Jace Hohenthaner, Lakeland

2021 – Matias Jaramillo, K/P, Davie Western

2019 – Malachi Jimenez, LS, Fort Myers

2021 – Jayden John, PK, Miami Central

2020 – Hristos Kommatas, K, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

2019 – Mason LaFolette, K, Chattanooga East Hamilton, Tennessee

2019 – Shelby Langen, LS, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

2020 – Ryan Leavy, P, Tampa Berkeley Prep

2020 – Jake Leonard, LS, Merritt Island

2021 – Joshua Lopez, K/P, Doral Academy

2020 – Jack Lukomski, K/P, Plymouth, Salem, Michigan

2020 – Dalton Major, K, Bowling Green, Kentucky

2019 – Matteo Marasco, K, Boca Raton

2021 – Christopher Maron, K/P, Plantation American Heritage

2019 – Joao Paulo Mattos, P/K, Coconut Creek Monarch

2019 – Billy McConnell, K/P, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2019 – Derek McCormick, K/P, Port Charlotte

2019 – Sean Metzer, P/K, Furlong Central Bucks West, Pennsylvania

2021 – Graham Nicholson, K, Cincinnati Country Day, Ohio

2020 – Blake Otto, P, Community School of Naples

2020 – Riley Oullette, LS, Fort Lauderdale Calvary Christian

2022 – Luis Palenzuela, K/P, Miami Christopher Columbus

2021 – Aljandro Prado, K/P, Miami Christopher Columbus

2020 – Breton Rice, K/P, Miami Belen Jesuit

2021 – David Richardson, LS, Hollywood Chaminade-Madonna

2021 – John Saner, K, Chicago Saint Patrick, Illinois

2022 – Cole Schmidt, K, Miami Palmetto

2022 – Steven Shore, K/P, Lake Worth Park Vista

2021 – Mikkel Snitgaard, K/P, Fort Myers Riverdale

2019 – Hayden Snyder, LS, Elmhurst York, Illinois

2019 – Colton Spangler, K/P, Pasadena Chesapeake, Maryland

2020 – Christian Spencer, P, Fort Myers

2019 – Seth Steinacker, LS, Brighton, Michigan

2019 – Deynan Stitcher, K/P, Winter Park Orangewood Christian

2019 – Mitchell Sutorius, P, Clearwater Countryside

2017 – Mateo Watson, P, Broward College

2021 – Kade Wehby, LS, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

2019 – Hayden Welte, LS, Princeton, Illinois

2019 – Weston Wilson, PK, Cape Coral Oasis Charter

2021 – Carson Wilt, K/P, West Palm Beach Cardinal Newman

2019 – Brett Zachman, K/P, Eustis

Catch the South Florida High School Sports Radio Show each Tuesday night (8-9) on WQAM (560AM - https://wqam.radio.com/media/podcast/south-florida-high-school-sports-radio). For the past 11 years, the players and coaches who are making the headlines, join the program. You will learn a lot about football recruiting!