Miami Central Places Several Players On 6A All-State Teams

6A State Champion Miami Central Places Talented Players On All-State Teams

By Joshua Wilson – Florida High School Football

Here are the 2019 Class 6A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of coach’s nominations and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Stats, placements in all-area/all-county teams as well as schedule played by a respected school were all considered factors for the All-State Teams. Also, players from independent teams will be listed on the All-State for the classification they would have been placed in by the FHSAA based upon on the 2018-2019 reclassification enrollment numbers.

SUPERLATIVES
OVERALL POY –
Tony Bartalo, Sr., Tampa Gaither
OFFENSIVE POY – Kyeandre Maglorie, Sr., Lake Minneola
DEFENSIVE POY – Tre’Von Allen, Sr., Miami Central
COACH OF THE YEAR – Mike Bennett, Pensacola Escambia

FIRST TEAM OFFENSE
QB – Tony Bartalo, Sr., Tampa Gaither
QB – AV Smith, Sr., Pensacola Escambia
RB – Keyandre Maglorie, Sr., Lake Minneola
RB – Frank Peasant, Sr., Pensacola Escambia
RB – Amari Daniels, Jr., Miami Central
WR – Marquez Bell, Sr., Lake City Columbia
WR – Keedrick Murray, Sr., Clearwater
WR – DT Gideon, Sr., Pensacola Escambia
TE – Chamon Metayer, Sr., Miami Central
OL – Derrick Graham, Sr., Lake Minneola
OL – Laurence Seymore, Jr., Miami Central
OL – Jake Karsen, Sr., Tampa Gaither
OL – Brennan Smith, Jr., Pensacola Escambia
OL – Blaise Sparks, Sr., North Fort Myers
ATH – Jordan Smith, Sr., Lake City Columbia
UT – Khaishef Edwards, Sr., Largo
K – Ethan Gettman, Sr., Daytona Beach Mainland

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Tre’von Allen, Sr., Miami Central

DL – Tim Smith, Sr., Sebastian River
DL – Xavier Johnson, Sr., Pensacola Escambia
DL – Nazier Rogers, Sr., New Smyrna Beach
DL – Morven Joseph, Sr., Lakeland Lake Gibson
LB –  Jaylon McCluster, Sr., Largo
LB – Michael Moriarty, Jr., Naples
LB – Jaquarious “JJ” McKinley, Sr., Lake Gibson
LB – Le’vontae Camiel, Sr., Lake City Columbia
LB – Albert Nunes, Sr., Fort Myers Dunbar
DB – Tony Broadnax, Sr., Pensacola Escambia
DB  – Larry Smith, Jr., Jacksonville Robert E. Lee
DB – Hunter Mintzer, Sr., Tampa Gaither
DB – Dedrick Stanley II, Sr., Miami Central
ATH – Yulkeith Brown, Sr., Miami Central

UT – Daemon Hill, Sr., Palmetto
P – Austin Kurmay, Sr., St. Petersburg

SECOND TEAM OFFENSE
QB – Katravis Marsh, Sr., Miami Central

QB – Xavier Williams, Sr., Palmetto
RB – Don Chaney, Sr., Miami Belen Jesuit
RB – Patrick Bowen, Sr., Fort Lauderdale Dillard

RB – Jaylon Glover, So., Lakeland Lake Gibson
WR – JoJo Blackmon, Jr., Pensacola Escambia
WR – Lajontay Wester, Sr., Palmetto
WR – Deveon Knighton, Sr., Tampa Gaither
TE – Dominic Mammarelli, Sr., Naples
OL – Cayden Baker, Sr., Fort Myers
OL – Tyler Ford, Sr., Lake City Columbia
OL – Mike Fangman, Sr., Naples
OL – Lukas Walker, Sr., Daytona Beach Mainland
OL – Trevor Arnett, Sr., Lakeland Lake Gibson
ATH – Taron Keith, Sr., Daytona Beach Mainland
UT – Philip Bangura, Sr., Kissimmee Gateway
K – Nick Herber, Sr., Naples

SECOND TEAM DEFENSE
DL – James Gardner Jr., Jr., Fort Pierce Westwood
DL – Collin Miles, Sr., Naples
DL – Ralph Mency, Sr., Jacksonville Robert E. Lee
DL – Gilber Edmond, Sr., Fort Pierce Westwood
DL – Eric Thomas Jr, Sr., Pensacola Washington
LB – Wesley Bissainthe, So., Miami Central
LB – Adrian Cabrera, Sr., Springstead
LB – Aubrey Burks, Jr., Auburndale
LB – Jamal Potter, Sr., Pensacola Escambia
LB – Ar’Quel Smith, Sr., Naples
DB – Isaiah Jones, Jr., Jacksonville Robert E. Lee
DB – Brady Webre, Sr., Naples
DB – Antrone Simmons, Sr., Pensacola Washington
DB – A.J. Powell, Sr., Naples
ATH –  Jordan Oladokun, Sr., Tampa Gaither
UT – Jaden McDowell, Sr., St. Augustine
P – Mac Chiumento, So., Daytona Beach Seabreeze

THIRD TEAM OFFENSE
QB – Rent Montie, Sr., Clearwater
QB – Shawqi Itraish, Jr., Bradenton Braden River
RB – Elan Sommala, Sr., Naples
RB – Chris Phillips, Jr., Gulfport Boca Ciega
RB – Yasias Young, Sr., Fort Myers
WR – Drelin Pittman, So., Tampa Gaither
WR – Robby Goecker, Sr., Bradenton Braden River
WR – Landarick Bradley, Sr,. Lake City Columbia
TE – Randy Pittman, Fr., Lynn Haven Mosley
OL– Mickey Hynes, Sr., Pensacola Washington
OL – Cole LeClair, Sr., Middleburg
OL – Carter Lees, Sr., Milton
OL – Colby McMillan, Spring Hill Springstead
OL – Darius Kimble, Sr., Lake City Columbia
ATH – Cobie Bates, Jr., Jacksonville Robert E. Lee
UT – Chase Smith, Jr., Palm Bay Bayside
K – Brett Reid, Jr., North Fort Myers

THIRD TEAM DEFENSE
DL – Mario Eugenio, So., Tampa Gaither
DL – LaRon Davis, Jr., Daytona Beach Mainland
DL – Christopher Thomas Jr, Jr., Fort Myers Dunbar
DL – Kevion Williams, Sr., Palmetto
DL – Gentle Hunt, Sr., Gainesville
LB –  R.J. Turner, Jr., Daytona Beach Mainland
LB – Tabari Taylor, Jr., Pensacola Escambia
LB – Luke Reeves, Sr., Bradenton Braden River
LB – Matt Desir, Sr., Naples Lely
LB – Terrod Kearse, Jr., Fort Myers Dunbar
DB – Jaheim Singletary, So., Jacksonville Robert E. Lee
DB – Kamari Wilson, So., Fort Pierce Westwood
SAF –Jy’vonte McClendon, So., Lakeland Lake Gibson
DB – Ra’Mello Dotson, Sr., Daytona Beach Mainland
ATH – Dequan Stanley, Jr., St. Augustine
UT – Khaya Wright, Sr., South Miami
P – Joe Justino, Sr., Middleburg

HONORABLE MENTION

QB R.J. Glod, Sr., Ponte Vedra; QB Cole Zarah, So., Jacksonville Robert E. Lee; QB Sammy Edwards, Sr., St. Augustine; QB Logan Hackett, So., Lakeland Lake Gibson; QB Logan Rogers, Jr., Port Charlotte; RB Anthony Alexis, Sr., Spring Hill Springstead; RB Antonio Mascote, Sr., New Smyrna Beach; RB Sagel Hickson, Jr., Palmetto; RB Jaden Booker, Fr., Naples Palmetto Ridge; WR Nyjah Gray, Jr., Lynn Haven Mosley; WR Gerand Turner, Sr., South Miami; WR Terry McKinney, Sr., Jacksonville Robert E. Lee; WR TJ Lockley, Jr., Daytona Beach Mainland; WR Garion Young, Sr., St. Petersburg Dixie Hollins; WR John Coleus, Sr., Fort Myers; OL Chris Camper, Sr., St. Augustine; OL Issiah Walker, Sr., Miami Norland; OL Ricky Anderson, Sr., Clearwater; OL Ben Pridemore, Sr., Gulfport Boca Ciega; OL Seth Forman, Sr., New Smyrna Beach; OL Marvin Farmer, Sr., Lake City Columbia; OL Carl Flowers Jr., Jacksonville Robert E. Lee; OL Lee Matthews, Sr., Palmetto; OL Josh Repetti, Sr., Fort Myers; OL Jacquez Shird, Sr., Fort Myers Dunbar; DL Will Frank, Sr., Ponte Vedra; DL Nick Campbell, Sr., Lake Minneola; DL Jai Robinson, Jr., Jacksonville Robert E. Lee; DL Matthew Nives, Sr., Clearwater; DL Quintin Roux, Sr., Palmetto; DL Daylon Lumpkin, Sr., Lake City Columbia; LB Marlon Pollock, Sr., Lake City Columbia; LB Keylen Gulley, Sr., Largo; LB Makenxo Maysonet, Sr., Spring Hill Springstead; LB Quinn McNulty, Sr., Bradenton Braden River; LB Eldrick Robinson II, Jr., Pensacola Washington; LB Jaden Dunn, So., Lake City Columbia; LB Noah Font, Sr., Bradenton Braden River; LB Shane Moran, Jr., Bradenton Braden River; LB Greg Dennard, Jr., Fort Myers; DB Logan Blevens, Sr., Spring Hill Springstead; DB Jacquez Hughes, Jr., Palmetto; DB Malakai Menzer, Sr., Punta Gorda Charlotte; DB Ryan Magel, Sr., Naples Golden Gate; DB Rashard Farmer, Sr., Palm Bay Heritage; DB Shyheim Brown, Jr., Lake City Columbia; DB Nehemiah Harris, Sr., Lake Minneola; DB Mikai Sanders, Jr., Gulfport Boca CIega; DB Greg Delaine, So., Fort Myers; K/P Nicholas Iovino, Sr., Hudson Fivay;  UT Max O’Rourke, Sr., Spring Hill Springstead; UT Charles Toombs, Sr., Immokalee; ATH Anthony Johnson, Sr., Miami Norland